1. division Victor Risager

Dansk klub fyrer sportschef: Upassende adfærd

Foto: Getty Images

FC Helsingør fritstiller klubbens sportschef for upassende adfærd, oplyser klubben selv.

Af Victor Risager

FC Helsingør spiller i den kommende weekend sæsonens sidste kamp, men inden da er der sprunget lidt af en bombe i klubben.

Klubben, der akkurat har misset Superliga-oprykning, fyrer således sportschef Brian Gellert, hvilket skyldes, at han har udvist "upassende og uprofessionel adfærd" i et stykke tid. Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

- FC Helsingør har i dag fritstillet Brian Gellert fra sit hverv som Sportschef. Der har været flere tilfælde af upassende og uprofessionel adfærd over en længere periode, skriver FC Helsingør og tilføjer:

- Brian Gellert har ikke repræsenteret klubben på en professionel måde, og han er uegnet til at fortsætte i den nuværende rolle.

- Vi starter vores søgen efter en ny sportschef med det samme. Vores mål er hurtigst muligt, at finde en afløser til stillingen. I mellemtiden vil opgaverne blive dækket af trænerstaben og klubbens direktør.

Over for Helsingør Dagblad fortæller direktør Jim Kirks, at "upassende" adfærd ikke handler om krænkende opførsel. 

Brian Gellert, 45 år, har været i FC Helsingør i 10 år. Han startede som assistenttræner, men blev siden sportschef.