• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Anders Dehn

Fortjent hæder: Gade opkaldes efter dansk legende

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

En vej tæt på Blue Water Arena i Esbjerg får fra i dag navn efter en af byens helt store fodboldspillere.

Af Anders Dehn

Det er de færreste fodboldspillere forundt at få en gade opkaldt efter sig, men mandag middag afslører Esbjerg fB og Esbjerg Kommune det nye vejskilt til ære for en af klubbens og byens største.

Jens Peder Hansens Vej skal en af gaderne tæt på Blue Water Arena og EfB's træningsbaner fremover hedde. Manden, som lægger navn til vejen, er klublegenden og den tidligere landsholdsspiller Jens Peder Hansen.

Han spillede på EfB's førstehold i utrolige 23 år fra 1943 til 1966. Han nåede således lige at få klubbens guldalder med, inden han stoppede karrieren, og var med til at vinde mesterskaberne i 1961, '62, '63 og '65.

Hansen spillede i perioden 465 kampe for Esbjerg og er således kun overgået af Ole Kjær. Han scorede desuden 150 mål og er også her nummer to på alle tiders EfB-liste efter Michael "Mex" Pedersen. Han spillede derudover 38 landskampe og scorede 18 mål.

Esbjerg Kommune besluttede i sommer at opkalde den private fællesvej efter Jens Peder Hansen. Ved den lejlighed sagde udvalgsformand Søren Heide Lambertsen til Ugeavisen Esbjerg:

- Jeg er især glad for, at det er en vej, som går forbi træningsbanerne. For Jens Peder Hansen var ikke kun en stor fodboldspiller som professionel, han var også et stort aktiv efter sin professionelle karriere. Han var træner, slog græs og meget andet, så jeg synes, det er så fint, at det bliver lige den vej.

Jens Peder Hansen døde i 1996 og blev i 2016 optaget i Fodboldens Hall of Fame. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020