• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Victor Risager

Hentet af Daniel Agger: Jeg er meget stor fan

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Den nyslåede HB Køge-spiller er stor fan af sin nye cheftræner.

Af Victor Risager

HB Køge har fredag præsenteret en ny spiller i form af stopperen Nemanja Cavnic, og han er meget stor fan af 1. divisionsklubbens nye cheftræner, Daniel Agger. Det fortæller han til sn.dk.

25-årige Nemanja Cavnic kommer til HB Køge på en fri transfer fra konkurrenterne Fremad Amager, hvor montenegrineren nåede at spille 90 kampe over tre sæsoner - heraf 28 kampe i den netop overståede sæson.

Skiftet er ikke kun kommet i stand som følge af Cavnics ønske om at arbejde med Daniel Agger. HB Køge viste allerede interesse i vinter, fortæller han til mediet, men at den tidligere landsholds- og Liverpool-stjerne bliver ny træner i klubben har ikke skadet.

- Allerede dér tænkte jeg på HB Køge som min næste klub, og da jeg så hørte, at Daniel Agger skulle være træner, var jeg ved at falde ned af stolen. Jeg er Liverpool-fan, og jeg er en meget stor fan af Daniel Agger. Han spillede så godt og lige som jeg gerne vil spille, og han vil helt sikkert kunne lære mig en hel masse, siger Nemanja Cavnic til sn.dk.

Han tilføjer samtidig, at det ikke er optimalt, at first team coach Lars Jacobsen i sin tid spillede for Liverpools rivaler Everton.

I forbindelse med præsentationen kom HB Køges direktør Per Rud også med en håndfuld rosende ord om klubbens nye spiller. 

- Nemanja er rigtig, rigtig stærk, og har i vores øjne været en af de bedste forsvarsspillere i 1. Division de seneste år. Han er stærk i luften, og så er han rigtig god til at placere sig, og få lukket effektivt ned for modstanderne. Og mindst lige så vigtigt, så er han en fighter, og en ledertype, der går forrest, og som på den måde kan være med til at vise vejen, og det er lige præcis de egenskaber, vi har søgt efter, sagde Per Rud ifølge klubbens hjemmeside.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020