• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Mads Bye Marboe

Horsens-træner kan sætte sit præg på staben

Foto: Getty Images

Jens Berthel Askou har fået en gylden mulighed for at beslutte, hvem han vil arbejde sammen med i AC Horsens.

Af Mads Bye Marboe

Brian Priske har taget Peder Hansen med til Royal Antwerp, og derfor er AC Horsens i øjeblikket på jagt efter en ny målmandstræner. Det fortæller sportschef Niels Erik Søndergård til Horsens Folkeblad.

Men Superliga-nedrykkerne mangler også nye folk til flere andre positioner, og her har cheftræner Jens Berthel Askou pludselig fået mulighed for at få indflydelse på, hvem der ellers skal være en del af klubbens Superliga-stab.

Da han kom til klubben for et halvt års tid siden, var både Peder Hansen, massør Michael Larsen, assistent og scout Mikkel Jespersen samt Michael Larsen fra sundhedsstaben at finde i klubben. Men de er alle væk nu, og der skal afløsere på plads.

I første omgang handler det om at finde en, der kan hjælpe klubbens keepere.

- Vi er i gang med at kigge efter en ny målmandstræner, siger Niels Erik Søndergård.

Kun assistent Mads Lyng og fysioterapeut Mads Damgaard er nu tilbage af Bo Henriksens folk.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020