• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Anders Dehn

Lyngby Stadion skal sælges og bygges om: Det er en historisk beslutning

Lyngby Stadion skal sælges og bygges om: Det er en historisk beslutning
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Lyngby-Taarbæk Kommune vil sælge Lyngby Stadion, så det kan blive moderniseret og udstyres med omkring 300 studieboliger.

Af Anders Dehn

Lyngby Boldklub har i årevis higet efter en mere tidssvarende hjemmebane til klubbens førstehold, og det er nu undervejs. Kommunen, som ejer anlægget, sætter stadion til salg, så den nye ejer kan bygge en moderne arena, der samtidig rummer omkring 300 studieboliger.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Lyngby-Taarbæk Kommune.

Læs også: Tæt kamp om direkte oprykningsplads: Silkeborg snupper førstepladsen

Det er planen, at det nye stadion "skal være et lukket opvisningsstadion, som opfylder DBUs krav". Det vil sige de nye stadionkrav, der dikterer plads til 6.000 siddende tilskuere og samtidig overdækkede tribuner hele vejen rundt om banen.

Kommunen agter at sende stadionet og byggeriet i udbud til september, og her bliver der lagt op til to muligheder for tilbygningen af studieboliger. Én mulighed med 300 boliger og en anden med 330 boliger.

I Lyngby Boldklub er de svært tilfredse med planerne.

- Et “rigtigt” stadion har der været snakket om i mere end 30 år, så det er en historisk beslutning, Kommunalbestyrelsen nu har taget, og de fortjener ros for at gribe muligheden for at lave et udbud, hvor Vidensby og Idrætsby smelter sammen til gavn for alle parter, også bredden og talenterne i Lyngby-Taarbæk Kommune, siger klubbens administrerende direktør, Andreas Byder, til lokalavisen Det Grønne Område.

Lyngby Stadion rummer i dag 10.000 tilskuere, hvoraf kun de 2.800 er overdækkede siddepladser.

Superliga

Mere Superliga

Fokus

Optakt: FC København - Randers FC

Randers FC har ikke vundet over FC København i fem år, og de er under ledelse af en træner, der aldrig har slået hovedstadsklubben. Meget taler for en FCK-sejr søndag eftermiddag, men løverne er sn...

Optakt: AaB - AGF

Top 6 er på plads, så dette fungerer i praksis som en ekstra kamp i slutspillet - og dermed er der allerede nu vigtige point på spil i medaljekampen.