• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Anders Dehn

Tidligere FCN-spiller til prøvetræning i Esbjerg

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Marcus Gudmann, der har en fortid i FC Nordsjælland, skal prøvetræne i Esbjerg fB.

Af Anders Dehn

Ejerne i Esbjerg fB har lovet heftig transferaktivitet denne sommer, og det tyder på, at de holder deres løfte. Klubben har allerede præsenteret to spillere de seneste to dage, og nu kommer en mand med (ganske vist sparsom) Superliga-erfaring til prøvetræning.

EfB tester 21-årige Marcus Gudmann "i den kommende periode", som det hedder på klubbens hjemmeside. Den unge forsvarsspiller fik sin fodboldopdragelse i FC Nordsjælland og nåede at spille en enkelt Superliga-kamp for klubben.

Det var tilbage i 2018, da han fik en halv time på banen i et opgør mod Randers FC. 

I foråret 2020 var han udlejet til FC Roskilde, og i oktober samme år solgte FC Nordsjælland ham til Kolding IF. Gudmann spillede sæsonen færdig i Kolding, der dog endte med at rykke ud af 1. division.

Denne sommer er han kontraktfri og kan således frit skifte til Esbjerg, hvis parterne bliver enige om det.

I givet fald bliver han klubbens sjette sommersigning. I går præsenterede den Isak Olafsson fra SønderjyskE, og i dag blev en østrigsk angriber seneste skud på stammen.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020