• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Lars Gram-Hanssen

Bayern-boss revser Neuer: Vi er skuffede over ham

Foto: Getty Images

Bayern Münchens sportsdirektør langer nu ud efter Manuel Neuer, der har givet et eksplosivt interview.

Af Lars Gram-Hanssen

Manuel Neuer er en sand klublegende i Bayern München, men den tyske målmand er på det seneste kommet gevaldigt på kant med klubbens ledelse. 

Neuer, der i øjeblikket sidder ude med et brækket ben, gav tidligere på ugen et interview til The Athletic, hvor målmanden udtrykte sit chok over fyringen af målmandstræner Toni Tapalovic, der er en af Manuel Neuers bedste venner. 

- Det var et slag for mig, på et tidspunkt hvor jeg allerede lå ned. Jeg følte det som om, at mit hjerte blev flået ud. Det var den mest brutale ting, jeg har oplevet i min karriere. Og jeg har oplevet meget, lød det fra Manuel Neuer i interviewet. 

Neuers interview med The Athletic er absolut ikke blevet positivt modtaget i Bayern München, hvor sportsdirektør Hasan Salihamidzic har udtrykt stor skuffelse over målmandens udtalelser. 

- Hvis det får konsekvenser, så er det noget, vi i første omgang kommer til at tage med Manuel. Den skuffelse, han udtrykker over Tapas exit, sidder vi også med, for Manuel har sat sine personlige interesser over klubbens interesser. Men vi kommer til at tage den internt med ham, lyder det, ifølge Bild, fra Salihamidzic. 

Bayern München har hentet den schweiziske landsholdsmålmand Yann Sommer ind som afløser for Manuel Neuer, der brækkede sit ben under en skiferie.