• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Oliver Okstrøm

Fans gør oprør i Bayern: Kaos om Qatar-samarbejde

Foto: Getty Images

Det ser ud til, at en del af Bayern Münchens fans har fået nok, når det kommer til klubbens samarbejde med Qatar.

Af Oliver Okstrøm

FC Bayern München havde torsdag deres årlige generalforsamling, hvor det som de sidste mange år i træk har været med nye pokaler at fremvise. Det fik dog ikke en stor gruppe til at holde sig tilbage med deres kritik af klubben.

Det melder blandt andet det tyske medie DW Sports.

Det er særligt deres samarbejde med Qatar, hvor eksempelvis Qatar Airways sender mange penge til den sydtyske storklub hvert år. Her blev der blandt andet foreslået, at man ikke skulle forlænge de aftaler, som man allerede har - og at man ikke begynder at lave nye i stedet.

Her slog Bayern-toppen fast, at hvis man fik mulighed for at mødes med spørgeren om emnet, så ville man kunne overbevise ham om, at det skulle være en god idé at fortsætte med Qatar-forholdet.

Under generalforsamlingen blev der endvidere stemt om, hvorvidt Bayern skal være en klub, der “kan identificere sig med de internationale menneskerettigheder", hvor afstemningen blandt tilhørerne gav et tydeligt ja.

Generalforsamlingen blev endvidere afsluttet, inden alle havde fået ordet ved mødet. Det fik dog ikke lukket munden på de vrede deltagere, som fik ytret deres holdninger om klubbens samarbejde med den kontroversielle stat fra Mellemøsten.