• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Champions League Jacob Quvang

Uvaccinerede trækkes i løn: Det er ikke fair

Foto: Getty Images

Jesper Grønkjær er ikke enig med Bayern München i, at uvaccinerede spillere, der er i selvisolation, skal trækkes i løn.

Af Jacob Quvang

Det kører på banen for Bayern München i øjeblikket, men uden for banen døjer klubben med flere problemer. Dets loyale tilhængere er utilfredse med klubbens sponsoraftale med Qatar Airways, hvilket kom til syne på klubbens seneste generalforsamling. 

Noget andet er, at fem spillere i klubben ikke er vaccineret, hvilket tidligere resulterede i, at de alle skulle selvisolere efter at have været nærkontakt til en smittet person. Konsekvensen var klar: Den tyske storklub skar i spillernes løn for hver dag, de missede en træning eller en kamp som resultat af selvisolationen. Det skrev det engelske medie The Mirror for eksempel tilbage i november.

Dette synes den tidligere landsholdsspiller og nuværende TV-ekspert Jesper Grønkjær er urimeligt. Det fortæller han i TV3+-studiet forud for Champions League-kampen mellem Bayern München og FC Barcelona.

- Lad mig bare slå fast: Jeg er selv for vaccinationer. Der er holdninger til den, og man kan forstå det ene eller det andet. Men det her med at sige, at du lige pludselig får en bøde for ikke at møde op på arbejde i det tilfælde, at du har en bestemt sygdom eller virus. I det ligger der også implicit en trussel. Det synes jeg ikke er fair forstået på den måde, at du går på pengepungen. For det er jo ikke et krav. Det er ikke overordnet et krav. 

Det er vel rimeligt nok at forlange, at han gør, hvad han kan for at undgå at blive smittet? Spørger vært Peter Grønborg.

- Ja, men i det ligger der også, at der ikke er det frie valg i forhold til, hvordan du vil behandles. Sådan er det også med nogle fodboldspillere, der ikke tager medicin og vil behandles på en bestemt måde. Jeg synes ikke på den måde, at det er rimeligt. Jeg forstår fuldstændig, hvor du vil hen, og jeg er i bund og grund også enig om det. Jeg er bare ikke enig i sanktionerne omkring det.

- Du går meget bredt ud så, for i det ligger en trussel og et krav fra klubben, som ikke er skrevet ind i kontrakterne. Og i det ligger der også, at du tager det frie valg væk. For det er jo ikke et krav fra landet, udover at det er en kraftig anbefaling, siger Grønkjær.

Siden da har Joshua Kimmich, der er en af vaccinenægterne, testet positiv for corona.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020