• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Europa League clbold.dk

United må undvære to af klubbens største stjerner mod Liverpool

Foto: Getty Images

Både Paul Pogba og David de Gea bliver meldt ude til Manchester Uniteds kamp mod Liverpool i den kommende weekend.

Af clbold.dk

I Manchester United har det ikke ligefrem været en fantastisk start på sæsonen, hvor resultaterne slet ikke har flasket sig for den engelske storklub. Nu hvor landskampspausen er overstået nærmer der sig en ny kamp for dem, hvor de skal møde topholdet fra Liverpool, men her kommer de til at skulle undvære to af klubbens største stjerner i form af Paul Pogba og David de Gea.

Det fortæller United-manager Ole Gunnar Solskjær i et interview med Sky Sports.

Senest måtte David de Gea forlade banen mod Sverige i EM-kvalifikationen med en lyskeskade, og derfor lader det nu til, at Manchester United i stedet skal have Sergio Romero mellem stængerne i den kommende kamp mod ærkerivalerne.

Læs også:Onsdagens rygtebørs: Real Madrid med kæmpebud på Chelsea-stjerne

- David skal scannes. Jeg regner med, at han kommer til at sidde ude. Det så i hvert fald sådan ud, når man ser på, hvordan det så ud den anden aften, lyder det fra Solskjær.

For Paul Pogbas vedkommende har han været ude i fem af de seneste syv kampe, og efter et ophold i Dubai under landsholdssamlingerne, fortæller den norske manager, at Pogba er kommet ud for et tilbagefald i forhold til den ankelskade, han har fået.

- Paul (Pogba red.) havde en skade. Han kom tilbage og arbejdede virkelig hårdt. Han spillede et par kampe, hvor han måske spillede med smertestillende. Han blev scannet efter Arsenal-kampen, og han har måske brug for et par ugers hvile, og så er han forhåbentlig ikke ude så længe. Men han kommer ikke med i kampen, slår Ole Gunnar Solskjær fast.

Læs også:Medie: Manchester United vil udleje fire-fem spillere i januar

Endvidere ser det ud til, at Jesse Lingard heller ikke bliver klar til kampen.

Opgøret mellem Manchester United og Liverpool spilles på søndag klokken 17.30.

Læs også:Manchester United overvejer at udleje talentfuld trio

Læs også:Juventus-direktør antyder kommende karrierestop for Ronaldo

Læs også:Tallene taler: Manchester United har Premier Leagues bedste defensiv

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020