• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle .
Sponsoreret artikel

Guide: Gode råd hvis du vil stifte idrætsforening

Guide: Gode råd hvis du vil stifte idrætsforening
.

I denne artikel kan du læse mere om, hvordan du stifter en frivillig idrætsforening, udarbejder vedtægter og afholder stiftende generalforsamling.

Af .

Hvis du vil starte en idrætsforening, er det vigtigt, at det bliver gjort rigtigt. Du skal sammen med de andre stiftere udarbejde et formål, en bestyrelse, et sæt vedtægter og et stiftende møde, før I kan gå i gang.

Hvad er foreningens formål?
Det første, du og de andre stiftere skal gøre, er at overveje, hvorfor I stifter foreningen. Hvad er de overordnede visioner, og hvilke konkrete mål har I? Overvej samtidig, hvilke værdier der skal præge foreningen, samt hvordan I når de mål, I har sat.

I skal herudover gøre jer nogle tanker om, hvordan den demokratiske opbygning i foreningen skal være sammensat, hvem der bestemmer hvad, samt om der skal være et særligt udvalg, der træffer beslutninger.

Skal idrætsforeningen registreres?
Der er ikke noget krav om, at frivillige foreninger skal registreres, men det er dog et krav, at I skal være CVR-registreret og have en NemKonto, hvis I modtager offentlige tilskud eller ansætter personale.

Herudover kan der være tale om en forening, som er skattepligtig, såfremt den driver erhverv. Det er typisk ikke tilfældet med en frivillig idrætsforening, hvorfor det ikke vil være relevant i dette tilfælde.

Hvis der er tale om en erhvervsdrivende forening, skal den registreres gennem Erhvervsstyrelsen. Stiftelse af holdingselskab, som eventuelt overskud kan overføres til, kan i visse tilfælde være en god idé.

Udarbejd foreningens vedtægter
Det er en god idé at udarbejde et udkast til vedtægterne i foreningen, som kan blive gennemgået ved den stiftende generalforsamling. Vedtægterne er en god måde at vurdere, om I har et fælles billede af, hvordan I arbejder, og hvordan I vil nå jeres mål.

Det er vigtigt, at I tager jer god tid til at beslutte de forskellige vedtægter. Der er traditioner for, hvordan vedtægterne udarbejdes, samt hvad de skal forholde sig til, men der er ingen formelle krav herom, hvorfor I kan skrive, hvad I har lyst til.

Vedtægterne kan på mange måder ses som et sæt interne spilleregler, der definerer, hvordan I vil arbejde. Det er en form for retningslinjer, som skal følges i forbindelse med driften af foreningen.

I bør dog bruge god tid på at udarbejde vedtægterne, så de rent faktisk kan bruges til noget. Jo mere gennemarbejdede vedtægterne er, desto større sandsynlighed er der for, at de kan løse eventuelle konflikter i fremtiden.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020