• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle clbold.dk

Newcastle til fansene: Drop det arabiske tøj

Foto: Getty Images

Newcastle-fans skal fremover lade være med at iføre sig traditionel arabisk påklædning, hvis de ikke normalt går i den slags tøj. Sådan lyder det nu i en pressemeddelelse fra Newcastle.

Af clbold.dk

Newcastle er for nyligt kommet på saudiarabiske hænder, efter at Mike Ashley solgte den nordengelske klub til investeringsfonden PIF.

Der er tale om et ejerskifte, der har medført udbredt jubel blandt Newcastle-fansene, idet klubbens nye ejere har talt om deres ambitioner om at vinde både Champions League og Premier League. 

I forbindelse med weekendens hjemmekamp mod Tottenham var der mange Newcastle-fans, der var iført traditionel arabisk påklædning for at markere ejerskiftet. Men det skal fansene meget gerne holde sig fra fremover, lyder det nu fra Newcastle. 

Kan virke upassende
I en pressemeddelelse på klubbens hjemmeside, nufc.co.uk, har Newcastle således opfordret fansene til at droppe påklædning, der kan opfattes som stereotypiserende. 

- Newcastle United beder tilhængerne om venligst at undlade at iklæde sig traditionel arabisk påklædning eller mellemøstlig-inspireret hovedbeklædning, hvis de ikke normalt ville iklæde sig den type beklædning. En række fans har for nyligt besøgt St. James' Park iklædt hovedbeklædning og kapper, med henblik på at markere, at klubben er blevet købt af Public Investment Fund (PIF), PCP Capital Partners og RB Sports & Media, lyder det således fra Newcastle i pressemeddelelsen.

I pressemeddelelsen understreger Newcastle, at klubbens nye ejere på ingen måde har følt sig fornærmet over fansenes måde at markere ejerskiftet. 

- Men der eksisterer dog en mulighed for, at det kan blive set som kulturelt upassende at klæde sig på den måde, samt at andre kan føle sig ramt. Alle, der besøger klubben, opfordres derfor, som altid, til at iklæde sig hvad end, der anses for at være normen i deres egen kultur eller religion, således at klubbens brede og multikulturelle opbakning fortsat kan blive reflekteret.

Newcastle har onsdag meddelt, at Steve Bruce stopper som cheftræner i klubben med øjeblikkelig virkning.

Fotos: Getty Images.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020