Generelle Lars Gram-Hanssen

Nu udtaler Eriksen sig: Føles som at komme hjem

Foto: Getty Images

Ajax har nu bekræftet, at Christian Eriksen i disse dage træner med klubbens ungdomshold. Christian Eriksen har også selv udtalt sig til Ajax' hjemmeside.

Af Lars Gram-Hanssen

Flere medier har i de seneste dage skrevet, at Christian Eriksen træner med i Ajax, og nu har den hollandske storklub nu også selv bekræftet, at danskeren i denne uge løber rundt på Amsterdam-klubbens træningsbaner.

På Ajax' hjemmeside skriver klubben således, at Christian Eriksen i denne uge træner med Jong Ajax, klubbens ungdomshold. Danskeren træner med, så han kan holde formen ved lige indtil han finder sig en ny klub.

- Jeg er meget glad for at være her. Jeg kender folkene i Ajax, det føles som at komme hjem, fordi jeg var her så længe. Alle faciliteter er til rådighed her, og med Jong Ajax kan jeg deltage i holdtræning på et højt niveau. Det er det perfekte fundament for mig lige nu. Jeg ønsker at være den bedste version af mig selv så snart som muligt, så jeg kan præstere godt hurtigst muligt, når jeg har fundet en ny klub, siger Christian Eriksen til Ajax' hjemmeside. 

John Heitinga, der er træner for Jong Ajax, har også udtalt sig om Christian Eriksens tilstedeværelse. Ifølge Heitinga giver det sig selv, at Eriksen gerne må træne med, da danskeren er et forbillede for de unge spillere.