Generelle Mikkel Fuhr Nielsen

Revser Dreyer og co.: De lovede noget helt andet

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Anders Dreyer forlod sammen med fem andre holdkammerater Rubin Kazan tidligere på året, men de havde ifølge klubben lovet noget helt andet.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

I kølvandet på Ruslands invasion af Ukraine tillod FIFA, at udenlandske spillere i russiske klubber måtte tegne kontrakter med andre arbejdsgivere frem til sommer.

Den mulighed benyttede Anders Dreyer sig af, da han forlod Rubin Kazan til fordel for FC Midtjylland. Det samme gjorde hans fem holdkammerater Hwang In Bum, Khvicha Kvaratskhelia, Sead Khakshabanovich, Filip Uremovich og Silvie Begich også.

Det er til trods for, at de ifølge klubbens administrerende direktør, Rustem Saimanov, lovede noget helt andet.

- Vi samlede spillerne, og forsøgte at overbevise dem om, at alle lønninger ville komme til tiden. Der er ingen problemer, alt er roligt her i landet. Lad os færdiggøre sæsonen sammen, og så kan vi snakke om det.

- Spillerne sagde, at de ikke ville forlade, men at de istedet ville blive. Så pakkede de bare sammen og forlod. En af dem ringede bare, og sagde: "Jeg er smuttet", siger en utilfreds Saimanov på et pressemøde, skriver sportrbc.ru ifølge RIA Novosti.

Klubben var ellers godt igang med forberedelserne til den netop afsluttede sæson, da flere af klubbens profiler forlod Rubin Kazan. Det har sidenhen udmyntet sig i en højst overraskende nedrykning.

Danske Oliver Abildgaard var en af udlændingene i Rubin Kazan, der valgte at blive i klubben. Anders Dreyers fremtid er endnu uvis, hvilket han også selv satte ord på, da Superliga-sæsonen sluttede søndag med sølvmedaljer.

24-årige Dreyer har kontrakt med den russiske klub frem til 2026. De hentede ham i FC Midtjylland sidste sommer.