• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Lars Gram-Hanssen

Stigende utilfredshed: Skal Schmeichel vrages?

Foto: Getty Images

Ifølge The Athletic er der blandt Leicesters fans efterhånden en del, der mener, at Danny Ward skal have chancen i stedet for Kasper Schmeichel.

Af Lars Gram-Hanssen

Leicester har gang i en ganske skuffende sæson, hvor især defensiven har været udskældt. 

Det er således kun bundholdene Norwich, Newcastle og Watford, der har indkasseret flere mål end Leicester i denne Premier League-sæson. Kasper Schmeichel og kompagni har således lukket 27 mål ind i de første 15 kampe. Og ifølge The Athletic er visse Leicester-fans efterhånden begyndt at sætte spørgsmålstegn ved Kasper Schmeichel. 

- Jeg tror, at det her er slutningen for Kasper Schmeichel, lød det således, ifølge The Athletic, fra Leicester-tilhængeren Brian, der søndag ringede ind til radioprogrammet BBC 5 Live 606.

Den næste, der ringede ind til programmet, var en Leicester-fan ved navn Terry, der ligeledes opfordrede Brendan Rodgers til at skifte ud på målmandsposten.

- Jeg er nødt til at erklære mig enig, hvis jeg skal være ærlig. I mine øjne er det Danny Ward [der er klubbens bedste målmand, red.], lød det således fra Terry. 

Udbredt skepsis
Programmets medvært, Chris Sutton, var særdeles overrasket over opfordringerne til at vrage Kasper Schmeichel, og ifølge The Athletic er utilfredsheden da også uventet.

- Det virker utroligt, nærmest uforståeligt, at Leicester skulle kunne finde på at vrage Schmeichel, deres kaptajn og klublegende, lyder det således fra The Athletic. 

The Athletic har derfor valgt at kigge Kasper Schmeichels tal efter i sømmene, for at blive klogere på, om de utilfredse Leicester-fans reelt har noget at have deres utilfredshed i. 

- Brian og Terry [de to utilfredse Leicester-fans, red.] står dog ikke alene. The Athletics kampdagsdebat var fyldt med Leicester-fans, der tænkte i samme baner. Visse af fansene har taget et kig på klubbens vedvarende defensive problemer, og har deraf konkluderet, at målmanden er en stor del af problemet, lyder det fra The Athletic.

Ligger på sidsteplads
Ifølge The Athletic har Leicester det fjerdehøjeste expected goals against, mens Kasper Schmeichel er den målmand i ligaen, der har haft flest afslutninger imod sig. Danskeren har også lavet flest redninger. 

The Athletic peger på, at kritikken af Kasper Schmeichel i høj grad går på, at danskeren ikke i tilfredsstillende grad formår at styre sit felt og komme ud til indlæg. Kun David de Gea har erobret færre høje bolde end Schmeichel, hvis man medregner målmænd, der har spillet mindst fem Premier League-kampe i denne sæson.

Kasper Schmeichel har også fået kritik for sin distribuering, men ifølge The Athletic er der en hel del målmænd, der har klaret sig dårligere end danskeren i denne kategori.

Til gengæld ligger Kasper Schmeichel på en absolut sidsteplads, når man ser på expected goals against i forhold til det faktisk antal indkasserede mål. Schmeichel ligger således på 20,3 expected goals against, men danskeren har altså indkasseret 27 mål. 

Kasper Schmeichel er således den dårligste shot-stopper, men The Athletic understreger, at en række faktorer skal tages med i regnestykket. Blandt andet har hele Leicesters defensiv generelt set skrøbelig ud.

Er Ward svaret?
Men er Danny Ward så svaret for Leicester? The Athletic peger på, at waliseren under EM viste, at han er en god målmand. 

- Det ville være en kæmpe beslutning at vrage Schmeichel. Det ville være en kæmpe beslutning, hvis Rodgers vragede sin kaptajn, der er en stor stemme i omklædningsrummet. En beslutning, der ville sende chokbølger gennem klubben. Men måske er det det, der er brug for, hvis Leicester skal ud af deres aktuelle problemer. Brian og Terry synes det helt sikkert - og de er ikke alene. 

Kasper Schmeichel har været fast mand for Leicester siden ankomsten i 2011, og den danske landsholdsmålmand er noteret for 447 kampe for den engelske klub.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020