• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
La Liga Troels Bager Thøgersen

Tidspres: Barcas AC-deadline nærmer sig

Foto: Getty Images

Der er travlhed på La Ligas kontorer og i FC Barcelona, hvor man forsøger at få registeret Andreas Christensen og de nye holdkammerater før åbningskampen mod Rayo Vallecano.

Af Troels Bager Thøgersen

Det har været en hektisk sommer i FC Barcelona, hvor klubledelsen trods tunge økonomiske problemer har valgt at bruge over én milliard kroner i transferbetalinger for at hente Robert Lewandowski, Julen Koundé og Raphinha.

Danske Andreas Christensen og franske Franck Kessié har også sluttet sig til klubben, og her i Danmark har interessen især samlet sig om den danske landsholdsspiller.

Sportsmediet ESPN skrev tidligere på ugen en opsigtsvækkende artikel om, at 'AC' og den ny holdkammerat Kessié ifølge mediets oplysninger har en mulighed for at opsige samarbejdet, hvis det ikke lykkes FC Barcelona at få de to spillere registreret, og såvel i Spanien som i store dele af det øvrige Fodboldeuropa er fokus lige nu rettet meget skarpt mod Catalonien og mod ligaorganisationen La Liga.

På grund af FC Barcelonas dårlige økonomi har klubledelsen anført af præsident Joan Laporta nemlig belånt en række af klubbens mest værdifulde rettigheder i mange år fremover eller solgt en betydelig del af dem, mod at man har fået penge her og nu af de investorer, man har indgået aftaler med.

Der er kommet flere milliarder kroner i kassen, og ud over at betale regninger, styrke førsteholdet og forberede flere meget ambitiøse udviklingsprojekter, skal de nye penge også bruges til at overbevise La Liga om, at man har så meget styr på økonomien og derfor skal have så meget økonomisk råderum i forhold til de spanske licensregler, at klubben kan få lov at registrere 'AC', Kessié og de andre nyindkøb.

Ifølge Tipsbladets oplysninger sidder La Ligas eksperter netop nu og gransker de oplysninger, man har fået fra FC Barcelona, oplysninger som klubben håber kan overtale La Liga til at godkende FC Barcelonas planer for økonomien og give grønt lys til, at de nye spillere må registreres.

At få et stjernekøb som Robert Lewandowski på banen fra første kamp vil være god PR for Laporta og Barcelona-ledelsen efter en meget hektisk sommer, men også Andreas Christensens situation er der betydelig interesse i, ikke mindst efter ESPN's opsigtsvækkende historie, om end det dog virker usandsynligt, at danskeren skulle trække stikket før sin første officielle kamp.

'AC', Kessié og de andre nye profiler kan FC Barcelona som sådan sagtens vente med at registrere, indtil transfervinduet er lukket, hvor La Ligas formelle deadline for registrering ligger ved midnat mellem 1. og 2. september.

Men hvis FC Barcelona skal have 'AC' og de andre med mod Rayo Vallecano, skal der i sagens natur anderledes fart på med kickoff 21.00 lørdag aften.

Ifølge en talsperson fra La Liga har FC Barcelona frem til omtrent halvanden før kampstart lørdag til at få alt papirarbejdet godkendt og spillerne registreret, hvilket altså vil sige indtil omkring 19.30 lørdag aften.

FC Barcelona solgte tidligere i dag 24,5 procent af ejerskabet over firmaet Barca Studios, hvor FC Barcelona har placeret nogle af klubbens digitale rettigheder.

Den handel fik FC Barcelona 100 millioner euro for, omtrent 750 millioner kroner, penge der i klubbens optik givetvis skal være med til at overbevise La Liga om, at man skal nikke ja til klubbens ønske om at registrere de nye spillere.

FC Barcelona sættes i forbindelse med yderligere spillerkøb i de sidste uger af transfervinduet.

Således har Barcelona et godt øje til Manchester Citys dygtige midtbanespiller Bernardo Silva, der kan blive sommerens hidtil dyreste køb med spekulationer om en pris på den dyre side af 500 millioner kroner.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.