• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Mads Bye Marboe

Først AC: Chelsea vil forlænge med tre stjerner

Foto: Getty Images

Chelsea har angiveligt planer om at forlænge med tre af klubbens profiler, når forlængelsen med Andreas Christensen er på plads.

Af Mads Bye Marboe

Andreas Christensen har kontraktudløb i Chelsea næste sommer, men det ligner, at danskeren inden længe sætter sin underskrift på en ny aftale - og det bliver sandsynligvis med en klækkelig lønforhøjelse oven i.

Det er lige nu London-klubbens førsteprioritet at færdiggøre aftalen med danskeren og lave en ny aftale med Antonio Rüdiger, der også har udløb efter sæsonen. Men når det er faldet på plads, gælder det N'Golo Kanté, Jorginho og Mason Mount.

Det skriver London Evening Standard.

Både Kanté og Jorginho har udløb i sommeren 2023, og Chelsea skulle have planlagt at begynde forhandlingerne allerede mod slutningen af sidste sæson. Klubben vil gerne have forlængelserne på plads hurtigst muligt, så der ikke opstår tvivl om spillernes fremtid.

Mount har omvendt først udløb i sommeren 2024, men den unge englænder er blevet så stor en profil, at Chelsea vil belønne ham med en lønforhøjelse og gøre ham til én af de bedst betalte i klubben.

Klubben arbejder angiveligt også på en ny kontrakt til Cesar Azpilicueta, hvis aftale også løber efter sæsonen.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020