• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Victor Risager

Jamie Vardy bliver medejer af fodboldklub

Foto: Getty Images

Den engelske angriber bliver medejer af en amerikansk fodboldklub.

Af Victor Risager

Til daglig er han en af Englands mest målfarlige angribere, men Jamie Vardy skal fremover også være medejer af en fodboldklub.

Den 34-årige målræv fra Leicester City har købt sig ind i den amerikanske klub Rochester Rhinos, som ligger i New York. Det meddeler klubben på det sociale medie Twitter, mens Jamie Vardy selv fortæller om det i et interview med The Athletic.

Klubben er ikke en del af MLS. Ja, faktisk er det ikke engang en aktiv klub.

Rochester Rhinos har ikke spillet en kamp siden 2017, hvor de meldte sig ud af USL og gik på jagt efter nye investorer. Ifølge The Athletic er planen imidlertid, at klubben skal være klar til at melde sig ind i en amerikansk liga i 2022.

David Dworkin, klubbens ejer, ser et perfekt match mellem Rochester Rhinos og Jamie Vardy.

- Jamies historie, vores historie og vores by, det passer så godt sammen. Jamie ville ikke klare sig godt hos Beverly Hills Rhinos. Det er ikke hans stil. Til vores første møde drak han Corona-øl. Jeg spurgte, “Hvorfor Corona?” Han svarede, “Det var på tilbud”. Her er der en fyr, der 10 millioner pund om året, og han drikker øl til tre dollar, fordi den er på tilbud! Det er det, vi kan lide ved Jamie. Hvad du ser, er hvad du får, siger David Dworkin til The Athletic.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020