• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Rygter Lars Gram-Hanssen

Avis: FCK og Delaney forhandler - her er status

Foto: Getty Images

Thomas Delaney meldes tæt på Hoffenheim, men ifølge B.T. har FC København bestemt ikke kastet håndklædet i ringen endnu.

Af Lars Gram-Hanssen

Der er stor spænding om Thomas Delaneys fremtid lige nu. 

Den danske landsholdsstjerne rygtes både til Hoffenheim og FC København i disse timer. 

Ifølge B.T. bliver der i øjeblikket 'forhandlet på livet løs' for at få Thomas Delaneys fremtid afklaret. Uanset hvad vil Delaney skulle give afkald på mange millioner, hvis han vælger at forlade Sevilla. 

Thomas Delaneys kontrakt med den spanske klub løber til 2025, og ifølge B.T. betyder det, at midtbanespilleren er sikret lige under 50 millioner kroner, hvis han fuldfører kontrakten.

I FC København vil Thomas Delaney blive klubbens bedst betalte spiller med en årsløn på 12 millioner kroner, skriver B.T. 

Kontraktens længde er dog også noget, der skal forhandles på plads. FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen ser angiveligt gerne, at Thomas Delaneys kontrakt ikke bliver alt for lang, idet Sevilla-spilleren fylder 32 år til september. 

Ifølge B.T. ser Peter Christiansen derfor gerne, at Delaney får en kontrakt frem til sommeren 2025, mens klublegenden i udgangspunktet gerne vil have en kontrakt frem til sommerren 2027. Parterne er angiveligt enige om et kompromis, der lyder på en kontrakt til sommeren 2026.

Sevilla er dog også en afgørende del af hele ligningen, og ifølge B.T. vil spanierne gerne have omtrent 22,5 millioner kroner for Delaney, mens FC København går efter at betale under 20 millioner kroner. Ifølge B.T. er det også en mulighed, at FC København henter Delaney på en lejeaftale med en købsobligation. 

Hoffenheim lurer dog stadig i kulissen, og ifølge den tyske Sky-journalist Florian Plettenberg er Bundesliga-klubbens aftale med Thomas Delaney tæt på at være en 'done deal'. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE