• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Serie A Oliver Okstrøm

Ronaldo vurderer sin første sæson i Juventus: Et år med succes

Foto: Getty Images

Juventus' Cristiano Ronaldo blev hentet til klubben for at vinde Champions League, men han ser tilbage på et første år, hvor det er gået godt, mener han selv.

Af Oliver Okstrøm

Juventus hentede lørdag aften klubbens ottende italienske mesterskab i træk og 35. i alt - og Ronaldos første. Han kunne efter opgøret se tilbage på en sæson, som han bestemt har været godt tilfreds med til trods for Champions League-fiaskoen mod Ajax tidligere på ugen.

Det gjorde han klart i et interview med Sky Sport Italia efter 2-1-sejren over Fiorentina, som sikrede det seneste mesterskab.

- Efter min mening har det været en god første sæson, og jeg har tilvænnet mig godt. Vi har vundet scudettoen og den italienske Super Cup, som bestemt ikke er nemt at opnå, lyder det fra Ronaldo, som også kan sige, at han nu både har vundet mesterskabet i England, Spanien og Italien.

I det hele taget havde den portugisiske verdensstjerne svært ved at få armene ned efter mesterskabet kom på plads, og han virkede ikke til, at klubbens Champions League-exit gik ham på.

- Det har været et år med succes, og vi er glade. Man kan ikke vinde alt hele tiden. Vi følte, at vi gjorde, hvad vi kunne, men der er kun ét hold, der kan vinde Champions League. Næste år er en ny side, og fansene ønsker det såvel som os selv. Det er et vigtigt trofæ, men det er svært at komme dertil i dén turnering, siger Ronaldo.

Otte mesterskaber i træk er desuden rekord i de fem største europæiske ligaer.

Juventus får overrakt mesterskabspokalen i hjemmekampen mod Atalanta.

Superliga

Mere Superliga

Fokus