• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

Anmeld homofobi: DBU vil have spillere og klubber til at tage affære

Den eneste måde, man kommer homofobi i dansk fodbold til livs, er ved at anmelde det og straffe de skyldige, lyder det fra DBU.

Af Anders Dehn

Der er ros til Viktor Fischer fra DBU. Forbundet mener, at det var det helt rigtige at gøre, da FC København-spilleren i går omtalte de homofobiske tilråb, han var blevet udsat for at en gruppe OB-fans.

Fra kommunikationschef Jakob Høyer lyder det desuden, at sagen forhåbentlig får et egentligt efterspil hos fodboldens myndigheder.

Læs også: Fischer: Hvis man tier om homofobi, er man mere eller mindre medskyldig

- Jeg håber, at der er nogen, der anmelder det, eller at Disciplinærinstansen selv tager det op, så der kan blive fulgt op, og at det her kan få nogle konsekvenser, siger han til BT.

DBU er desuden blandt underskriverne på en fælles udtalelse, som også Divisionsforeningen, Spillerforeningen og Danske Fodbold Fans står bag. Her opfordrer de klubber og fans til at ikke bare at fordømme homofobi, men også sætte handling bag ordene.

Læs også: Superliga-boss vil overveje nye tiltag mod homofobi

- Det er afgørende, at spillere, der oplever chikane af enhver art, reagerer og siger fra. Det gjorde Viktor Fischer, og det fortjener respekt. Men det er endnu mere afgørende, at episoder som den på Odense Stadion følges op af handling. Odense Boldklub har allerede nu erkendt episoden og vil handle på den i klubben og overfor klubbens fans, skriver parterne blandt andet.

At dømme på det interview, som OB's kommercielle chef, Jack Jørgensen, gav til Ekstra Bladet tidligere i dag, får sagen med Viktor Fischer dog ingen konsekvenser for de skyldige.

- Vi kigger fremad. Det løb er kørt. Det vigtigste for mig er at appellere til deres sunde fornuft. Vi skal have folk til at tænke sig og reflektere over konsekvensen af deres gerninger. Og at det både kan få konsekvenser for dem selv og for klubben. Vi glæder os over, at der var så mange på stadion, og så er det brandærgerligt, at så lille en gruppe skal løbe med opmærksomheden. Det er vi ikke tjent med, sagde han.

Udtalelsen fra DBU, Divisionsforeningen, Spillerforeningen og Danske Fodbold Fans kan læses i sin fulde længde her:

Homofobi hører ingen steder hjemme – hverken på eller uden for banen.

Det er afgørende, at spillere, der oplever chikane af enhver art, reagerer og siger fra. Det gjorde Viktor Fischer, og det fortjener respekt. Men det er endnu mere afgørende, at episoder som den på Odense Stadion følges op af handling. Odense Boldklub har allerede nu erkendt episoden og vil handle på den i klubben og overfor klubbens fans. Klubbernes fanklubber FCK FC og De Stribede har samtidig taget fælles afstand for episoden og udtrykt en fælles ambition om at forhindre lignende episoder i fremtiden.

Det er positivt. Det er netop er i samspillet mellem klubber og fans, at løsningen skal findes. Det er dog vigtigt, at indsatsen over for tilskuere, der chikanerer spillere, ikke bliver ved en snak. Klubberne bør i samarbejde med deres fanklubber afklare med sig selv, hvilke sanktioner de fremadrettet vil benytte overfor tilskuere, der chikanerer spillere. Selvom det kan være vanskeligt at lokalisere tilråbs ophav, bør ønsket om at stoppe det veje tungest.

Vi vil som forbund og interesseorganisationer bistå med støtte og sparring i det arbejde, hvis parterne ønsker det. Vi vil ikke acceptere episoder som den på Odense Stadion i går, og vi er parate til at arbejde tæt sammen med klubber og fans for, at det ikke sker igen.

Superliga

Fra anfører til projektleder

Mads Agesen indstillede i 2018 sin aktive fodboldkarriere for Randers FC, men gør nu comeback for klubben i en stilli...

Mere Superliga

Fokus