Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret mellem Hobro IK og FC Nordsjælland.
Hobro IK - FC Nordsjælland 2-2 (1-1)
1-0 Emmanuel Sabbi (15’)
1-1 Mohammed Kudus (35')
1-2 Ibrahim Sadiq (89')
2-2 Edgar Babayan (90+5)
Kampens bedste:
Hobro IK: Emmanuel Sabbi
Læs også:Optakt: Hobro IK - FC Nordsjælland
Emmanuel Sabbi bragte hjemmeholdet foran tidligt i opgøret, men det lignede kort efter, at Peter Sørensen var nødt til at udskifte den amerikanske profil med en skade. Heldigvis for Hobro forblev Sabbi på banen.
Sabbi skulle bruge resten af første halvleg på at komme sig, men derefter viste han igen, hvorfor han er en ombejlet herre. Med flere stærke aktioner var det lige ved, at Sabbi blev involveret i endnu en Hobro-scoring efter pausen.
FC Nordsjælland: Mohammed Kudus
Mohammed Kudus var vraget til FC Nordsjællands kamp mod AGF, men blev igen vist tillid af Flemming Pedersen til søndagens kamp. Kudus havde sine perioder, hvor han faldt ud af opgøret, men der er ingen tvivl om, at midtbanespilleren har en fysik og et drev med bolden, som ikke mange i 3F Superligaen ikke kan matche.
Kampens værste:
Læs også:LIVE: Hobro presser på - og nu udgår FCN-profil
Mikkel Rygaard var den eneste af FC Nordsjællands tre offensive spillere, som for alvor fik noget ud af kampen. Isaac Atanga var til gengæld den værste af disse, og kantspilleren blev fortjent taget fra banen midt i anden halvleg. Frans Putros havde styr på 19-årige Atanga.
Kampens detalje:
Mikkel Rygaard havde flere fine detaljer, og den bedste af dem fandt sted omkring fem minutter før pausen. Fra venstre side fik han spillet bolden gennem benene på en Hobro-spiller, hvorfor Mathias Rasmussen fandt plads i feltet. Nordmanden fik dog sin tværpasning blokeret.
Læs også:Mikkel Damsgaard er månedens unge spiller
Læs også:Specielt pandebånd har hjulpet Hobro-styrmand
Læs også:AGF-træner vil bygge videre på stærk defensiv mod SønderjyskE
Seneste rygter
Chelsea vil hente to PL-profiler
Real Madrid ser på Ajax-stjerne
Fransk Barca-stjerne overvejer City-skifte
Atletico Madrid vil have tysk målmaskine
Manchester City overvejer Inter-stjerne
Fokus
Optakt: OB - AaB
Ob har tabt tre kampe i træk og mærker presset i en svær sæson-afslutning, hvor det mandag aften gælder AaB, der ikke har tabt i de seneste tre runder.