Niels Frederiksen lader sig ikke påvirke af sin nuværende kontraktsituation.
Niels Frederiksen er i gang med sin anden sæson som cheftræner i Brøndby IF. Spørgsmålet er, om han også har udsigt til en tredje?
Efter denne sæson udløber hans kontrakt med de blå-gule, og flere studser over, at Brøndby IF ikke har valgt at forlænge med den tidligere U21-landstræner, der har leveret fine resultater på Vestegnen. Dette gælder blandt andre fodboldeksperten Mikkel Bischoff - læs mere her.
Læs også:- Jeg kunne godt se Niels Frederiksen i OB
Hovedpersonen selv tager situationen i stiv arm.
- Det er du nødt til at leve med og acceptere. Sådan er den her verden, og man ved aldrig. Det kan være slut i morgen eller i overmorgen, sådan er det jo. Den usikkerhed skal man være afklaret med, og jeg lever egentlig fint med det. Jeg har en tro på, at jeg nok skal finde noget fornuftigt at lave, uanset om der sker det ene eller det andet. Det bekymrer mig egentlig ikke, siger Niels Frederiksen til Offside på TV3 Sport.
Læs også:Leder: Meget kan ske omkring Brøndbys valg af træner
Niels Frederiksen kan på ugentlig basis konstatere, at hans kontraktsituation er et emne i den danske sportspresse.
- Det er en del af gamet. Sådan må det være, når man er en offentlig person, og man er i så stor og eksponeret klub som Brøndby. Det har jeg det fint nok med. For mig er det vigtigt, at jeg kan se mig selv i øjnene, og at det arbejde, vi laver, er fornuftigt. Så må der gerne være lidt usikkerhed om fremtiden, for det er ikke det, der fylder min hverdag, siger Brøndby-træneren.
Du kan se mere til Niels Frederiksen i videoen i toppen af artiklen.
Læs også:Medie: Udenlandsk klub har "seriøs" interesse i Brøndby IF-spiller
Læs også:Superliga powerranking: Dårligste forsvarsspil siden 90'erne
Læs også:Medie: Brøndby jagter 29-årig målmand
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
PL-klub lurer på Yussuf Poulsen-konkurrent
PSG tilbyder Sergio Ramos kæmpekontrakt
Premier League-klubber jagter Mikkel Damsgaard
Medie: Han afløser Frank Lampard i Chelsea
Real Madrid kan hente Tottenham-spiller
Fokus
Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
I januar tager Tipsbladet hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de indgik i transfervinduet fra august til start-oktober.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk