• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

FCK-boss om profil: Koster meget mere end 100 mio.

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

FC Københavns nytiltrådte sportsdirektør, Peter Christiansen, vi have "meget mere" end 100 millioner kroner for Jonas Wind.

Af Anders Dehn

Får Peter Christiansen sin vilje, kommer FC København til at tjene styrtende på Jonas Wind. Den nytiltrådte sportsdirektør mener, at Wind kan blive klubbens største salg nogensinde, siger han i programmet 'Købsmændenes klub' på Discovery+.

Selv om det vil være et tab at miste en toneangivende spiller og holdets topscorer, er "PC" ikke så bange for de sportslige konsekvenser. Pengene kan man jo brug på andre dygtige spillere.

- Hvis vi kan lave måske klubbens største salg på et tidspunkt med Jonas Wind - og det tror jeg, vi kan, fordi så dygtig er han faktisk - så skal vi jo også gøre det i respekt for helheden. Det giver måske også muligheden for at forstærke nogle idéer, nogle tanker om en bestemt spillestil ved nye spillere, der kommer ind.

Værten påpeger, at FC Københavns hidtil største salg er Andreas Cornelius, der skiftede til Cardiff City for omkring 90 millioner. Derpå spørger hun, om Peter Christiansen vil sælge Jonas Wind for 100 millioner.

- Jeg synes, vi skal have meget mere, svarer sportsdirektøren.

Se hele klippet, der også indeholder en sjov anekdote om Sibusiso Zuma, i videoen i toppen af denne artikel.

Uanset om Jonas Wind bliver solgt til sommer eller ej, kommer FCK formentlig til at give afkald på spillere. Klubbens tidligere højre back Lars Jacobsen giver her sit bud på, hvem FCK bør skille sig af med.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020