• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Oliver Okstrøm

FCK uenig i dom: Naturligt at følge efter dommeren

Foto: Getty Images

FC København mener, at den dom, som de har fået, sætter nye standarder for kendelser.

Af Oliver Okstrøm

FC København måtte i slutningen af deres seneste Superliga-kamp se, at sejren forsvandt ud af hænderne på dem, da modstanderne fra AGF fik udlignet på et straffespark. 

Det var mere end, hvad en række københavnske sind kunne administrere, og kampens dommer Jørgen Daugbjerg Burchardt blev efterfølgende fulgt efter hele vejen til omklædningsrummet af forskellige FCK-folk.

Heriblandt klubbens skadede anfører Carlos Zeca, som deraf er blevet idømt to kampes karantæne og en bøde på 10.000 kroner af Fodboldens Disciplinærinstans. Derudover er FCK-læge Morten Boesen og udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen også blevet tildelt én kamps karantæne efter hændelsen efter slutfløjt. Læs mere om det her.

FC København har i processen frem til kendelsen fra forsvaret sig, og de melder nu officielt ud på klubbens hjemmeside, at de er uenige i dommen.

- Vi er uenige i kendelsen og flere elementer i indberetningen fra kampens dommer, men vi vil nu nærlæse dommen, der tilsyneladende sætter nye standarder for kendelser efter den her type episoder, som man ellers kan opleve omkring 3F Superliga ganske ofte.

- Det er ikke muligt for F.C. København at appellere karantænerne, kun bøderne, men vi mener slet ikke, at det samlede forløb omkring kampens ledelse og episoden efter kampen er belyst med denne dom Vi vil nu se på, hvordan vi sikrer, at det sker

I sagens forløb kan man læse i den samlede kendelse, at 'FC København grundlæggende ikke mener, at det der foregik var unaturligt med kampens hektiske afslutning taget i betragtning'.

Det blev desuden også nævnt, at FCK's Director of Football Operations, Daniel Rommedahl, var til stede ved optrinnet, men forholdt sig neutralt, lyder det. Han er heller ikke straffet.