Superliga Torsten Kjems Hansen

SL-klubbens jagt: Cheftræneren ikke det vigtigste

Foto: Getty Images

Viborg FF er sendt på trænerjagt efter Lars Friis' opsigelse - men afløseren kommer næppe til at ændre det helt store i Superliga-klubbens tilgang til spillet på banen.

Af Torsten Kjems Hansen

Lars Friis skifter fra Viborg FF til AaB til sommer. Sådan lyder det tirsdag fra begge klubber, der altså som udgangspunkt indstiller sig på et forår med en trænerløsning, der ikke er den optimale i et for begge klubber uhyre vigtigt forår.

Det er da også både Troels Bager Thøgersen og Sebastian Stanburys holdning, at AaB kommer til at hente Lars Friis inden for kort tid og at Viborg er klar til at slippe ham, så snart man har fundet den rette efterfølger.

- Jeg synes, man kan se på Viborg-sportschef Jesper Fredbergs udtalelser, at han ikke synes, det er det fedeste i verden, at Lars Friis siger sit job op for at tage til AaB.

- Men Viborg er en klub, hvor man er indforstået med, at det kan ske, og man er en klub, der ok rustet til det. Det er en klub, der har en filosofi omkring, hvordan fodbolden skal spilles og ansætter træneren efter det i steder for, at man ansætter en træner, der så skal skabe filosofien, siger Sebastian Stanbury

- Jeg tror, at vi Viborg vil sige, at det ikke er træneren, der er det vigtigste - det vigtigste er filosofien.

Troels Bager Thøgersen er enig:

- Viborg er et af de hold, der skabte flest chancer i efteråret. Jeg nægter at tro på, at Viborg hyrer en træner, som vender det hele på hovedet og stiller 10 mand bag bolden for at holde fokus på at holde nullet.

- Sådan bliver det slet ikke.

Se snakken mellem Troels Bager Thøgersen og Sebastian Stanbury øverst i videoen