• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Anders Dehn

SønderjyskE henter dansker hjem fra Holland: Han er et kæmpe talent

Foto: Jan Christensen/Getty Images

Emil Frederiksen skifter til SønderjyskE på en permanent aftale. Han forlader dermed Heerenveen.

Af Anders Dehn

I foråret var Emil Frederiksen udlejet til SønderjyskE, og det var begge parter så glade for, at de nu har gjort samarbejdet permanent. Derfor har Frederiksen fået en kontrakt frem til udgangen af 2023.

Den 19-årige offensivspiller kommer fra Heerenveen, hvor han havde været siden januar 2017. Dengang forlod han Viborg FF for at jagte gennembruddet i Holland.

Det kom ikke i denne omgang, men til gengæld kommer han til SønderjyskE, hvor sportschefen er svært tilfreds med at hente ham.

Læs også:Avis: Emil Frederiksen træner med i SønderjyskE

- Lige fra vi lejede ham i vinter, har vi sagt, at vi forhåbentligt kunne og skulle udløse den klausul, vi fik i lejeaftalen for at gøre ham til SønderjyskE-spiller, og efter nogle forhandlinger frem og tilbage er alle parter nu blevet enige om betingelserne, og det glæder os meget, at vi nu har ham på en længere kontrakt i SønderjyskE, for det er en spiller, som vi tror meget på.

- Vi har en strategi om, at vores hold skal bestå af unge spillere fra vores eget akademi, der skal styrkes og støttes af ældre og rutinerede spillere, og hvis vi skal hente unge spillere udefra, skal det være fordi, de er kæmpe talenter – og det er Emil Frederiksen, siger Hans Jørgen Haysen til klubbens hjemmeside.

Læs også:Sønderjyske præsenterer to nye til sundhedsstaben

Frederiksen trænede allerede med mandag formiddag, da SønderjyskE havde første arbejdsdag efter en kort sommerferie. Han er hidtil noteret for 14 kampe og ét mål for SønderjyskE.

- Vi havde høje forventninger til ham, da han kom, og vi har også fået syn for sagen i løbet af foråret. Han har et vidunderligt blik for spillet, og han har et utroligt venstreben, der både kan bidrage med mål og assister.

- Jeg er sikker på, at han kommer til at lave mange flere mål, når han får endnu mere selvtillid og flere spilleminutter, for han har faktisk det, der skal til for at blive en profil i 3F Superligaen, og jeg kan godt se ham blive en god case for os rent forretningsmæssigt, når han har været her en sæson eller to, siger Hans Jørgen Haysen.

Læs også:SønderjyskE-chef om ny angriber: Har nogle vanvittige forudsætninger

Læs også:SønderjyskE henter australsk keeper

Læs også:Flere forstærkninger på vej i SønderjyskE

---------------------------

Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus