Superligaens bedste: Brøndby og Marcondes vinder samlet
2018-05-20 14:00
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Efter hver spillerunde samler tipsbladet.dk op på runden i Superligaen. Her oversigten over, hvilke klubber og spillere, der har været repræsenteret på Rundens Hold 2017/18. Listen opdateres efter hver spillerunde.

36. spillerunde i Superligaen er overstået, og de fleste hold er nu gået på sommerferie. Dermed er det tid til at gøre den endelige status over Rundens Hold-regnskabet her på tipsbladet.dk.

Emiliano Marcondes forlod Superligaen i vinterpausen, men inden han tog til Brentford, nåede han at sætte så markant et aftryk på ligaen, at der slet ikke var nogen, der formåede at indhente ham i foråret. Marcondes' 10 udtagelser til Rundens Hold er en imponerende bedrift. 

Brøndby IF måtte nøjes med sølv i denne sæson, men de blå-gule topper holdlisten foran FC Nordsjælland, mens mestrene fra FC Midtjylland er på tredjepladsen. Nedrykkerne fra FC Helsingør er også sidst i dette regnskab, og så er det i øvrigt værd at notere, at AaB-spillerne ikke imponerede os synderligt i denne sæson, selv om de sneg sig med i toppen.

Her følger en oversigt over de spillere, der er blevet valgt til Rundens Hold:

Spiller Klub Antal gange Runder
Emiliano Marcondes FC Nordsjælland 10 3. 4. 7. 8. 12. 14. 15. 17. 18. og 19.
Bubacarr Sanneh FC Midtjylland 8 1. 2. 5. 6. 10. 26. og 34.
Mathias Jensen FC Nordsjælland 8 1. 4. 18. 21. 24. 25. 30. 31. og 34.
Johan Larsson Brøndby IF 7 7. 11. 12.16. 23. 27. og 34.
Jakob Poulsen FC Midtjylland 7 9. 10. 17. 18. 22. og 32. og 35.
Karlo Bartolec FC Nordsjælland 6 10. 14. 17. 18. 19. og 28.
Mads "Mini" Pedersen FC Nordsjælland 6 1. 6. 7. 18. 25. og 29.
Simon Tibbling Brøndby IF 6 12. 20. 22. 23. 26. og 29.
Pål Alexander Kirkevold Hobro IK 6 6. 7. 12. 24. 31. og 32.
Alexander Sørloth FC Midtjylland 5 6. 9. 10. 11. og 13.
Benedikt Röcker Brøndby IF 5 4. 15. 20. 21. og 23.
Besar Halimi Brøndby IF 5 1. 4. 12. 14. og 19.
Sten Grytebust OB 5 3. 5. 8. 11. og 16.
Mikkel Rygaard FC Nordsjælland 5 8. 11. 21. 23. og 24.
Jores Okore AaB 5 1. 9. 23. 25. og 26.
Hany Mukhtar Brøndby IF 5 11. 16. 23. 24. og 28.
Christian "Greko" Jakobsen SønderjyskE 5 2. 6. 7. 15. og 29.
Jens Stage AGF 5 25. 26., 32. 33. og 34.
Benjamin Verbic FC København 4 6. 8. 10. og 13.
Ernest Asante FC Nordsjælland 4 2. 3. 4. og 11.
Frederik Tingager OB 4 8. 12. 14. og 17.
Jesse Joronen AC Horsens 4 1. 4. 21. og 23
Vito Hammershøy Hobro IK 4 3. 6.13. og 19.
Teemu Pukki Brøndby IF 4 1. 16. 22. og 28.
Jens Martin Gammelby Silkeborg IF 4 9. 15. 22. og 30.
Frederik Rønnow Brøndby IF 4 7. 17. 27. og 31.
Kasper Fisker Brøndby IF 4 3. 10. 27. og 31.
Kamil Wilczek Brøndby IF 4 22. 29. 30. og 32.
Troels Kløve SønderjyskE og OB 4 16. 20., 23. og 33.
Nicolai Boilesen FC København 4 10. 17., 31. og 33.
Gustav Wikheim FC Midtjylland 4 19. 23. og 30. og 35.
Kasper Enghardt Randers FC 4 5. 31. og 32. og 35.
Jakob Ahlmann AaB 4 15. 23. og 34. og 35.
Erik Sviatchenko FC Midtjylland 4 28. 29. og 34. og 35.
Saba Lobjanidze Randers FC 4 27. 31. og 34. og 35.
Jacob Rinne AaB 4 10. 13. 26. og 36.
Marc Dal Hende FC Midtjylland 4 2. 22. 27. og 36.
Filip Novak FC Midtjylland 3 11. 13. og 19.
Jonas Thorsen AC Horsens 3 2. 15. og 22.
Michael Lumb Lyngby BK 3 11. 12. og 21.
Robert Skov Silkeborg IF 3 5. 17. og 18.
Simon Jakobsen Silkeborg IF 3 3. 9. og 19.
Aleksandar Jovanovic AGF 3 2. 6. og 25.
Björn Kopplin Hobro IK 3 8. 13. og 24.
Mikkel Duelund FC Midtjylland 3 19. 21. og 24.
Tobias Sana AGF 3 11. 20. og 27.
Bashkim Kadrii Randers FC 3 16. 26. og 27.
Mads Justesen Hobro IK 3 3. 28. og 29.
Mathias Greve OB 3 12. 28. og 29.
Oskar Snorre Olsen Lyngby BK 3 22. 24. og 29.
Christian Nørgaard Brøndby IF 3 15. 21. og 30.
Viktor Fischer FC København 3 23. 28. og 30.
Denis Vavro FC København 3 13. 22. og 31.
Ryan Johnson Laursen OB 3 10. 20. og 31.
Peter Ankersen FC København 3 25. 29. og 31.
Paul Onuachu FC Midtjylland 3 5., 10. og 33.
Paulus Arajuuri Brøndby IF 3 15., 18. og 33.
Kees Luijckx SønderjyskE 3 20., 32. og 33.
Jesper Hansen FC Midtjylland 3 20. og 33. og 35.
Davit Skhirtladze Silkeborg IF 3 5. 18. og 36.
Dino Mikanovic AGF 3 24. 35. og 36.
Alexander Ludwig AC Horsens 2 11. og 16.
Andre Riel FC Helsingør 2 4. og 7.
Godsway Donyoh FC Nordsjælland 2 2. og 5.
Jesper Bøge Hobro IK 2 4. og 13.
Jonathan Amon FC Nordsjælland 2 17. og 18.
Kenneth Emil Petersen OB 2 4. og 10.
Lasse Vigen Brøndby IF 2 2. og 3.
Marc Pedersen SønderjyskE 2 2. og 16.
Patrick Da Silva FC Nordsjælland 2 12. og 14.
Pieros Sotiriou FC København 2 2. og 9.
Quincy Antipas Hobro IK 2 13. og 19.
Sebastian Mielitz SønderjyskE 2 12. og 15.
Adnan Mohammad FC Helsingør 2 14. og 25.
Nicholas Mortensen FC Helsingør 2 15. og 25.
Mads Døhr Thychosen FC Midtjylland 2 5. og 26.
Delphin Tshiembe AC Horsens 2 18. og 27.
Erik Marxen Randers FC 2 8. og 27.
Rasmus Falk FC København 2 13. og 27.
Mustafa Amini AGF 2 6. og 28.
Simon Okosun AC Horsens 2 2. og 30.
Vladimir Rodic Silkeobrg IF 2 20. og 30.
Anthony Jung Brøndby IF 2 28. og 30.
Federico Santander FC København 2 26. og 31.
Jakob Ankersen AGF 2 9. og 32.
Carlos Zeca FC København 2 8. og 33.
Jeppe Kjær Lyngby BK 2 28. og 33.
Alex Runarsson FC Nordsjælland 2 14. og 34.
Patrick Olsen FC Helsingør 2 26. og 35.
Magnus Kofod Andersen FC Nordsjælland 2 7. og 36.
Victor Nelsson FC Nordsjælland 2 7. og 36.
Anders K. Jacobsen OB 1 20.
Andreas Poulsen FC Midtjylland 1 19.
Andrija Pavlovic FC København 1 17.
Christian "TK" Køhler FC Helsingør 1 7.
Daniel Jørgensen FC Helsingør 1 14.
David Boysen Lyngby BK 1 8.
Frank Onyeka FC Midtjylland 1 21.
Frederik Bay FC Helsingør 1 3.
Gustav Marcussen Lyngby BK 1 22.
Izunna Uzochuwku OB 1 14.
Jakob Blåbjerg AaB 1 17.
Jan Gregus FC København 1 9.
Jan Kliment Brøndby IF 1 1.
Jens Jakob Thomasen OB 1 17.
Jesper Juelsgård AGF 1 6.
Joan Simun Edmundsson OB 1 14.
Johnny Thomsen Randers FC 1 6.
Joni Kauko Randers FC 1 15.
Kasper Junker AGF 1 11.
Kristoffer Larsen Lyngby BK 1 1.
Mads Agesen Randers FC 1 8.
Mads Aaqust FC Helsingør 1 3.
Martin Mikkelsen Hobro IK 1 1.
Martin Spelmann AGF 1 9.
Mayron George Lyngby BK 1 14.
Mikkel Andersen Lyngby BK 1 9.
Mikkel Cramer Silkeborg IF 1 5.
Mustapha Bundu AGF 1 16.
Niki Zimling SønderjysKE 1 16.
Nikola Djurdjic Randers FC 1 8.
Oliver Drost AC Horsens 1 21.
Oliver Lund Lyngby BK 1 12.
Perry Kitchen Randers FC 1 5.
Peter Friis Jensen Silkeborg IF 1 19.
Peter Nymann AC Horsens 1 21.
Philip Zinckernagel SønderjyskE 1 4.
Pierre Bengtsson FC København 1 20.
Pierre Kanstrup AGF 1 22.
Ramon Rodrigues SønderjyskE 1 1.
Rasmus Minor Hobro IK 1 7.
Rasmus Nissen FC Midtjylland 1 3.
Simon Poulsen SønderjyskE 1 9.
Steffen Rasmussen AGF 1 18.
Svenn Crone Brøndby IF 1 4.
Thomas Kortegaard AC Horsens 1 16.
Uros Matic FC København 1 13.
Victor Ekani SønderjysKE 1 20.
William Kvist FC København 1 5.
Zsolt Korcsmar FC Midtjylland 1 21.
Yaw Amankwah Hobro IK 1 24.
Kian Hansen FC Midtjylland 1 24.
Mikkel Damsgaard FC Nordsjælland 1 24.
Kasper Pedersen AaB 1 25.
Yann Rolim AaB 1 25.
Jannik Pohl AaB 1 25.
Casper Højer Nielsen AGF 1 26.
Matheus Leiria FC Helsingør 1 26.
Douglas FC Helsingør 1 27.
Jesper Rask Hobro IK 1 28.
Daniel A. Pedersen AGF 1 29.
Nicklas Helenius OB 1 29.
Hannes Halldorsson Randers FC 1 30.
Søren Henriksen FC Helsingør 1 30.
Kasper Kusk AaB 1 31.
Stephan Andersen FC København 1 32.
Jacob Tjørnelund Hobro IK 1 32.
Nicolai Poulsen Randers FC 1 32.
Alexander Munksgaard FC Midtjylland 1 33.
Mathias Nielsen AC Horsens 1 33.
Simon Kroon SønderjyskE 1 34.
Adam Sørensen Lyngby BK 1 34.
Sebastian Grønning Hobro IK 1 34.
Martin Pusic AGF 1 35.
K. Finnbogason ACH 1 35.
Erik Johansson FC København 1 36.
Mikkel Kallesøe Randers FC 1 36.
Bjarke Jacobsen AC Horsens 1 36.
Jeppe Okkels Silkeborg IF 1 36.
Marcus Mølvadgaard Randers FC 1 36.

Antallet af udvælgelser fordelt på klubber:

Klub Antal gange
Brøndby IF 56
FC Nordsjælland 50
FC Midtjylland 46
FC København 32
AGF 27
Hobro IK 26
OB 25
AC Horsens 25
Randers FC 22
SønderjyskE 19
AaB 18
Silkeborg IF 18
Lyngby Boldklub 17
FC Helsingør 15

SENESTE NYT...
OP | NED

SUPERLIGA-VIDEO