Superliga Victor Risager

Transfer: Vejle siger farvel til anføreren

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Vejle Boldklub sender anføreren til NordicBet Ligaen.

Af Victor Risager

Vejle Boldklub siger farvel til anfører Jacob Schoop. 

Han er torsdag aften blevet præsenteret som ny mand hos NordicBet Ligaens tophold, FC Helsingør, hvor han får en aftale frem til sommeren 2023. Det meddeler FC Helsingør på sin hjemmeside. 

- Jeg glæder mig utroligt meget til at blive en del af FC Helsingørs koncept og bidrage til de ambitioner, jeg er blevet forelagt. Den samlede pakke, ikke mindst spillestilen, var afgørende for, at valget for min videre karriere faldt på FCH. Jeg vil yde mit ypperste for, at den fine udvikling og kontinuitet, der allerede er skabt, kan fortsætte, så klubbens ambitioner kan blive opfyldt, siger Jacob Schoop til klubbens hjemmeside. 

33-årige Jacob Schoop har spillet 149 kampe for Vejle Boldklub, hvor han har været siden 2016. I den indeværende sæson har han dog været lidt inde og ude af holdet, selvom han bar anførerbindet i flere kampe sidst på sæsonen. 

Vejles sportschef, Marius Nicolae, forklarer, hvorfor man siger farvel til anføreren således: 

- Jacob Schoop har fået en mulighed for en god og længere aftale med Helsingør, og med kontraktudløb til sommer giver det mening at imødekomme denne mulighed. Schoop har været en profil for Vejle Boldklub gennem alle sine år i klubben.

Tidligere har Jacob Schoop været i OB.