Stefan Gartenmann er ny mand i FC Midtjylland. Det blev officielt tirsdag formiddag, hvor “Ulvene” præsenterede den danske forsvarsspiller på fri transfer, efter at hans aftale med SønderjyskE er udløbet.
Tilbage i marts erkendte han ellers over for Der Nordschleswiger, at et skifte til udlandet var drømmen. Og det var også det, han gik efter.
Men de planer fik FC Midtjylland altså ændret på.
- Jeg havde bebudet, at jeg ville prøve noget nyt og gerne i udlandet, men så opstod muligheden med Midtjylland. Den kommer ikke to gange, så det var med at slå til, fortæller Stefan Gartenmann til fcm.dk og tilføjer:
- I FCM får jeg mulighed for at prøve mig af på øverste hylde i Danmark med både europæisk fodbold og kamp om trofæer. Det var en mulighed jeg ikke kunne takke nej til.
- Vi skal i et europæisk gruppespil. Og så skal vi jagte mesterskabet. Det er målet og min forventning.
25-årige Stefan Gartenmann har fået en treårig aftale og skal blandt andet kæmpe med Erik Sviatchenko, Henrik Dalsgaard, Juninho, Mads Døhr Thychosen og Daniel Høegh om pladserne i FC Midtjyllands forsvar.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.